Welcome to Hotenda.com Online Store!

MSP430F5635IPZR
Texas Instruments
256KB 256K x 8 FLASH CPUXV2 16-Bit Microcontroller MSP430F5xx Series MSP430 100 Pin 20MHz 3V 100-LQFP
SOT-23
MSP430F5635IPZR Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 100 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | MSP430F5xx |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 100 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Additional Feature | ALSO OPERATES 1.8V AT 8 MHZ |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 20MHz |
| Base Part Number | MSP430 |
| Pin Count | 100 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Interface | I2C, IrDA, LIN, SCI, SPI, UART, USART, USB |
| Memory Size | 256kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 74 |
| RAM Size | 18K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | CPUXV2 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 16-Bit |
| Program Memory Size | 256KB 256K x 8 |
| Connectivity | I2C, IrDA, LINbus, SCI, SPI, UART/USART, USB |
| Bit Size | 16 |
| Data Converter | A/D 16x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 16b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Number of A/D Converters | 16 |
| Number of Programmable I/O | 74 |
| Format | FIXED-POINT |
| Integrated Cache | NO |
| RAM (words) | 16 |
| Number of UART Channels | 2 |
| Number of Serial I/Os | 4 |
| Height | 1.6mm |
| Length | 14mm |
| Width | 14mm |
| Thickness | 1.4mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
There is a 100-LQFP package available. This Microcontroller has 74 I/Os. In the case of the IC chip, the type of mounting is Surface Mount. As the name implies, this Microcontroller is based on the 16-Bit core. The type of memory that the program uses is FLASH. Temperatures in the range of -40°C~85°C TA are operated by this Microcontroller. MSP430F5xx-series components are electrical components. Its program memory size is 256KB 256K x 8. There's a CPUXV2 Core Processor inside. Devices of this type belong to the MICROCONTROLLER, RISC power supply/socket/peripheral ICs category. Microcontroller is known that the chip has 100 terminations in total. This part works in a 16-bit manner. Input voltage for the chip is 3V volts. MCU chip has YES DMA channels. 256kB memory size belongs to the part. MSP430 serves as a base part number to find alternatives. Performing well when operated at frequency 20MHz can be achieved. This MCU Chip uses YES PWM channels to operate. On the chip, there are 100 pins that are accessible. A total of 4 timers/counters are included in the package. The pins counted are 100. This 8 Programmable I/O section allows you to program the device in many different ways depending on what you need. As a few examples, there are additional features like ALSO OPERATES 1.8V AT 8 MHZ that are available in the software. 2 UART channels are available on it. The Microcontroller has 16 A/D converters. This part has 4 serial I/Os that are integrated into it.
100-LQFP package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
There are a lot of Texas Instruments MSP430F5635IPZR Microcontroller applications.
Petrochemical
Blenders
Televisions
Telephone sets
Virtual reality VR robots
Paper shredders
Traditional industrial transformation
Torpedo guidance
Dialysis machines
Refrigerators
Similar Embedded - Microcontrollers from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
