Welcome to Hotenda.com Online Store!

MSP430FG4618IPZ
Texas Instruments
116KB 116K x 8 + 256B FLASH CPUX 16-Bit Microcontroller MSP430x4xx Series MSP430 100 Pin 8MHz 3V 100-LQFP
SOT-23
MSP430FG4618IPZ Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 day ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 100 |
| Weight | 677.610302mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | MSP430x4xx |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 100 |
| Termination | SMD/SMT |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 8MHz |
| Base Part Number | MSP430 |
| Pin Count | 100 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Interface | I2C, IrDA, LIN, SCI, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 116kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 80 |
| RAM Size | 8K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | CPUX |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, LCD, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 16-Bit |
| Program Memory Size | 116KB 116K x 8 + 256B |
| Connectivity | I2C, IrDA, LINbus, SCI, SPI, UART/USART |
| Supply Current-Max | 0.74mA |
| Bit Size | 16 |
| Data Converter | A/D 12x12b; D/A 2x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Access Time | 8 μs |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 16b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | YES |
| Number of Timers/Counters | 2 |
| Density | 928 kb |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Number of A/D Converters | 12 |
| Format | FIXED-POINT |
| Integrated Cache | NO |
| RAM (words) | 8 |
| Number of Serial I/Os | 2 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Height | 1.6mm |
| Length | 14mm |
| Width | 14mm |
| Thickness | 1.4mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $26.51000 | $26.51 |
| 500 | $26.2449 | $13122.45 |
| 1000 | $25.9798 | $25979.8 |
| 1500 | $25.7147 | $38572.05 |
| 2000 | $25.4496 | $50899.2 |
| 2500 | $25.1845 | $62961.25 |
The package is 100-LQFP-shaped. There are 80 I/O ports on this IC chip. In the case of the IC chip, the type of mounting is Surface Mount. This Microcontroller is based on a core called 16-Bit. There is a memory type of FLASH in its program memory. Temperatures in this range are operated by this Microcontroller. A MSP430x4xx series electrical component is used in this application. This program memory has a size of 116KB 116K x 8 + 256B, which indicates what the size of the program memory is. A CPUX Core Processor is at the core of this Microcontroller. Microcontroller's a MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral IC. There are 100 terminations on the IC chip, which means there are 100 terminations on the integrated circuit chip. You get a 16-bit size. IC Chip has 3V volt supply outputs. Currently, MCU chip has YES DMA channels. The part has a memory size of 116kB. It is possible to find alternatives to the base part number MSP430 Microcontroller by using the part number search tool. In the case of 8MHz frequency operation, it can perform efficiently. Devices work in YES PWM channels. The pin number of the component remains 100. There are 2 timers/counters in this device. Microcontroller consists of 100 pins. The MCU has 12 A/D converters. A total of 1 I2C channels have been integrated into the part. There are 2 serial I/Os incorporated into the chip part.
MSP430x4xx series
Base part number of MSP430
1 I2C channels
100 Terminals
Based on the 16-Bit
Comes with 100 Pins
There are a lot of Texas Instruments MSP430FG4618IPZ Microcontroller applications. MSP430FG4618IPZ MCU is usually applied for Measurement and control field, Consumer electronics products, Network communication, mobile communication, Office automation equipment and computer peripherals, Industrial control Instrumentation and process control, Agriculture, transportation, Navigation control, Network application, Metering & measurement, Day to day life, Safety, Medical instruments and Automobile industry.
Printers
Temperature sensing and controlling devices
Hard drives
Industrial instrumentation devices
Smart instruments
Sonography (Ultrasound imaging)
Process control devices
Christmas lights
Ipad
Mice
Similar Embedded - Microcontrollers from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
