OPA121KU/2K5E4
OPA121KU/2K5E4
OPA121KU/2K5E4
Texas Instruments
1pA 82 dB Instrumentational OP Amps 0.00025μA 18V 10V~36V ±5V~18V OPA121 8 Pins 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
SOT-23
OPA121KU/2K5E4 Datasheet PDF
TypeParameter
Mount Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Number of Pins 8
Operating Temperature0°C~70°C
PackagingTape & Reel (TR)
Series Difet®
Part StatusObsolete
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
Number of Terminations 8
ECCN Code EAR99
Subcategory Operational Amplifier
Packing Method TAPE AND REEL
Technology BIPOLAR
Terminal Position DUAL
Terminal FormGULL WING
Number of Functions 1
Supply Voltage 15V
Base Part Number OPA121
Pin Count8
Operating Supply Voltage18V
Number of Circuits 1
Nominal Supply Current4.5mA
Output Current10mA
Current - Supply 2.5mA
Slew Rate2V/μs
Architecture VOLTAGE-FEEDBACK
Amplifier Type General Purpose
Common Mode Rejection Ratio 82 dB
Current - Input Bias 1pA
Voltage - Supply, Single/Dual (±) 10V~36V ±5V~18V
Input Offset Voltage (Vos) 3mV
Gain Bandwidth Product2MHz
Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) -15V
Unity Gain BW-Nom 2000 kHz
Voltage Gain 114dB
Average Bias Current-Max (IIB) 0.00025μA
Low-Offset NO
Frequency CompensationYES
Voltage - Input Offset 500μV
Low-Bias YES
Input Offset Current-Max (IIO) 0.0002μA
Length 4.9mm
Radiation HardeningNo
QuantityUnit PriceExt. Price
OPA121KU/2K5E4 Product Details
OPA121KU/2K5E4 Overview
The linear amplifier is packaged in a 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) case which makes it easy for the consumer to handle. Buffer amps of this type are called General Purpose-types. A Tape & Reel (TR) case is used to deliver the buffer op amp. There is a growing number of terminations approaching the number of 8. A total of 8 pins are located on this board. I would like to remind you that this buffer op amp should be powered by an 15V battery. In more specific terms, this linear amplifier can be categoriOperational Amplifiered as a Operational Amplifier-type device. The op amp ic has an array of 8 pins on it. There is an input offset voltage of 3mV for this buffer op amp. This electronic part is recommended for mounting type Surface Mount. According to the manufacturer, this buffer op amp works well at 0°C~70°C , which is a good operating temperature. Maintain 114dB as the voltage gain. This op amp contains 1 circuits. The operating supply voltage of instrumentation amplifier is rated 18V voltage. For packing the buffer amplifier, the TAPE AND REEL-axis is adopted. This electronic part is recommended to be used with an 2.5mA supply for best performance. Difet? corresponds to linear amplifier's series.
OPA121KU/2K5E4 Features
8 Pins
supply voltage of 15V