OPA4228UA/2K5G4
OPA4228UA/2K5G4
OPA4228UA/2K5G4
Texas Instruments
45mA per Channel 2.5nA 120 dB Instrumentational OP Amps 0.01μA 18V 5V~36V ±2.5V~18V OPA4228 14 Pins 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
SOT-23
OPA4228UA/2K5G4 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 6 Weeks
Lifecycle Status ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Surface MountYES
Number of Pins 14
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingTape & Reel (TR)
JESD-609 Code e4
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
Number of Terminations 14
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Subcategory Operational Amplifier
Packing Method TR
Technology BIPOLAR
Terminal Position DUAL
Terminal FormGULL WING
Peak Reflow Temperature (Cel) 260
Number of Functions 4
Supply Voltage 15V
Terminal Pitch1.27mm
Base Part Number OPA4228
Pin Count14
Operating Supply Voltage18V
Power Supplies+-5/+-15V
Number of Circuits 4
Operating Supply Current 3.7mA
Nominal Supply Current3.8mA
Output Current45mA
Slew Rate11V/μs
Architecture VOLTAGE-FEEDBACK
Amplifier Type General Purpose
Common Mode Rejection Ratio 120 dB
Current - Input Bias 2.5nA
Voltage - Supply, Single/Dual (±) 5V~36V ±2.5V~18V
Output Current per Channel 45mA
Input Offset Voltage (Vos) 10μV
Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) -15V
Unity Gain BW-Nom 33000 kHz
Voltage Gain 160dB
Average Bias Current-Max (IIB) 0.01μA
Low-Offset YES
Frequency CompensationYES AVCL>=5
Low-Bias NO
MicropowerNO
Bias Current-Max (IIB) @25C 0.01μA
Programmable PowerNO
Nominal Gain Bandwidth Product 33MHz
Max I/O Voltage 200μV
Wideband NO
Power NO
Input Offset Current-Max (IIO) 0.01μA
Height 1.75mm
Length 8.65mm
Width 3.91mm
Thickness 1.58mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
Lead Free Lead Free
In-Stock:3204 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
OPA4228UA/2K5G4 Product Details
OPA4228UA/2K5G4 Overview
Op amp is packaged in 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) case. Op amps are General Purpose types of amplifier on the chip. There is a Tape & Reel (TR) case that is delivered with the instrumentation amplifiers. The number of terminations is approaching the 14 mark. There are a total of 14 pins on this op amp. It would be helpful if you could remember that this op amp ic should be powered by an 15V battery. Instrumentation amplifier is a part of Operational Amplifier. A total of 14 pins are present on the instrumentation amplifier. Regarding input offset voltage, buffer amplifier rates 10μV voltage. For this electrical component, the recommended mounting type is Surface Mount, which is the most common. With regard to operating temperature, this op amp functions well at -40°C~85°C. You can run this op amp ic on 3.7mA . There should be no change in the voltage gain at 160dB. This op amp contains 4 circuits. The operating supply voltage of the buffer op amp is rated at 18V. The instrumentation amplifier is packed in the form of TR.
OPA4228UA/2K5G4 Features
14 Pins
supply voltage of 15V