Welcome to Hotenda.com Online Store!

SN74LS112ADRE4
Texas Instruments
4.75V~5.25V 45MHz JK Type Flip Flop DUAL 74LS112 16 Pins 6mA 74LS Series 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
SOT-23
SN74LS112ADRE4 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 141.690917mg |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 74LS |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| Type | JK Type |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Subcategory | FF/Latches |
| Packing Method | TR |
| Technology | TTL |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | 74LS112 |
| Function | Set(Preset) and Reset |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Type | Differential |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Polarity | Non-Inverting |
| Power Supplies | 5V |
| Number of Circuits | 2 |
| Output Current | 8mA |
| Clock Frequency | 45MHz |
| Propagation Delay | 20 ns |
| Turn On Delay Time | 15 ns |
| Family | LS |
| Logic Function | AND, Flip-Flop, JK-Type |
| Current - Quiescent (Iq) | 6mA |
| Current - Output High, Low | 400μA 8mA |
| Max I(ol) | 0.008 A |
| Number of Bits per Element | 1 |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 20ns @ 5V, 15pF |
| Trigger Type | Negative Edge |
| Schmitt Trigger | No |
| Power Supply Current-Max (ICC) | 6mA |
| Number of Input Lines | 5 |
| Clock Edge Trigger Type | Negative Edge |
| Max [email protected] | 30000000Hz |
| Height | 1.75mm |
| Length | 9.9mm |
| Width | 3.91mm |
| Thickness | 1.58mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $0.491755 | $0.491755 |
| 10 | $0.463920 | $4.6392 |
| 100 | $0.437660 | $43.766 |
| 500 | $0.412887 | $206.4435 |
| 1000 | $0.389516 | $389.516 |
Similar Logic - Flip Flops from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
