Welcome to Hotenda.com Online Store!

SN74S374DWR
Texas Instruments
4.75V~5.25V 100MHz D-Type Flip Flop DUAL 74S374 20 Pins 110mA 74S Series 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
SOT-23
SN74S374DWR Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 74S |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| Type | D-Type |
| Subcategory | FF/Latches |
| Packing Method | TAPE AND REEL |
| Technology | TTL |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 5V |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | 74S374 |
| Function | Standard |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Type | Tri-State, Non-Inverted |
| Number of Elements | 1 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.25V |
| Power Supplies | 5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.75V |
| Number of Ports | 2 |
| Clock Frequency | 100MHz |
| Propagation Delay | 17 ns |
| Turn On Delay Time | 8 ns |
| Family | S |
| Logic Function | D-Type, Latch |
| Current - Quiescent (Iq) | 110mA |
| Max I(ol) | 0.02 A |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 17ns @ 5V, 15pF |
| Trigger Type | Positive Edge |
| High Level Output Current | -6.5mA |
| Low Level Output Current | 20mA |
| Number of Input Lines | 3 |
| Clock Edge Trigger Type | Positive Edge |
| Max [email protected] | 75000000Hz |
| Height Seated (Max) | 2.65mm |
| Width | 7.5mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
Similar Logic - Flip Flops from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
