Welcome to Hotenda.com Online Store!
TLC2543INE4
Texas Instruments
12 Bit 2.54mm ADC 5V PDIP
SOT-23
TLC2543INE4 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Package / Case | PDIP |
| Surface Mount | NO |
| Number of Pins | 20 |
| Packaging | Rail/Tube |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | THROUGH-HOLE |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Pin Count | 20 |
| Polarity | Unipolar |
| Power Supplies | 5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Interface | SPI |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Power Dissipation-Max | 5mW |
| Nominal Supply Current | 1mA |
| Number of Bits | 12 |
| Converter Type | ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION |
| Supply Type | Single |
| Resolution | 1.5 B |
| Sampling Rate | 66 ksps |
| Number of Analog In Channels | 11 |
| Output Bit Code | BINARY, 2'S COMPLEMENT BINARY |
| Power Consumption | 5mW |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.0244% |
| Integral Nonlinearity (INL) | 1 LSB |
| Sample and Hold / Track and Hold | SAMPLE |
| Number of Converters | 1 |
| Conversion Rate | 66 ksps |
| Output Format | SERIAL |
| Max Supply Voltage (DC) | 5.5V |
| Min Supply Voltage (DC) | 4.5V |
| Number of Analog Inputs | 11 |
| Height | 5.08mm |
| Length | 24.33mm |
| Width | 6.35mm |
| Thickness | 4.57mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $12.330000 | $12.33 |
| 10 | $11.632075 | $116.32075 |
| 100 | $10.973656 | $1097.3656 |
| 500 | $10.352506 | $5176.253 |
| 1000 | $9.766515 | $9766.515 |
Similar Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC) from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
