Welcome to Hotenda.com Online Store!
TLC549IPSG4
Texas Instruments
8 Bit ADC 5V SOP
SOT-23
TLC549IPSG4 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Package / Case | SOP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Packaging | Rail/Tube |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 8 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Number of Elements | 1 |
| Polarity | Unipolar |
| Power Supplies | 5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Interface | SPI, Serial |
| Max Supply Voltage | 6V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Power Dissipation-Max | 15mW |
| Nominal Supply Current | 1.8mA |
| Number of Bits | 8 |
| Converter Type | ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION |
| Supply Type | Single |
| Resolution | 1 B |
| Sampling Rate | 40 ksps |
| Number of Analog In Channels | 1 |
| Output Bit Code | BINARY |
| Power Consumption | 9mW |
| Integral Nonlinearity (INL) | 0.5 LSB |
| Sample and Hold / Track and Hold | SAMPLE |
| Conversion Rate | 40 ksps |
| Analog Input Voltage-Max | 6V |
| Max Supply Voltage (DC) | 6V |
| Min Supply Voltage (DC) | 3V |
| Length | 6.2mm |
| Height Seated (Max) | 2mm |
| Width | 5.3mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
Similar Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC) from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
