PIC32MX320F128LT-80V/PT
PIC32MX320F128LT-80V/PT
PIC32MX320F128LT-80V/PT
Microchip Technology
128KB 128K x 8 FLASH MIPS32® M4K™ 32-Bit Microcontroller PIC® 32MX Series PIC32MX320F128L 100 Pin 80MHz 3.3V 100-TQFP
SOT-23
PIC32MX320F128LT-80V/PT Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 16 Weeks
Mount Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 100-TQFP
Number of Pins 100
Operating Temperature-40°C~105°C TA
PackagingTape & Reel (TR)
Series PIC® 32MX
Published 2008
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
Number of Terminations 100
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Technology CMOS
Peak Reflow Temperature (Cel) 260
Supply Voltage 3.3V
Terminal Pitch0.4mm
Frequency 80MHz
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) 30
Base Part Number PIC32MX320F128L
Supply Voltage-Max (Vsup) 3.6V
Interface I2C, IrDA, LIN, RS-232, SPI, UART, USART, USB
Memory Size128kB
Oscillator TypeInternal
Number of I/O 85
RAM Size 16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3V~3.6V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type MICROCONTROLLER, RISC
Core Processor MIPS32® M4K™
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Program Memory TypeFLASH
Core Size 32-Bit
Program Memory Size 128KB 128K x 8
Connectivity I2C, IrDA, LINbus, PMP, SPI, UART/USART
Bit Size 32
Data Converter A/D 16x10b
Watchdog TimerYes
Has ADC YES
DMA Channels NO
Data Bus Width 32b
PWM Channels YES
DAC Channels NO
Core Architecture PIC
On Chip Program ROM Width 8
Screening Level ISO/TS-16949
Number of Programmable I/O 5
Number of UART Channels 2
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:915 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
PIC32MX320F128LT-80V/PT Product Details
PIC32MX320F128LT-80V/PT Overview
The package is in 100-TQFP format. The MCU has 85 I/O ports. There is a mounting type Surface Mount associated with this Microcontroller. This Microcontroller is based on the 32-Bit core. There is a memory type of FLASH in its program memory. The temperature range that this Microcontroller operates at is -40°C~105°C TA. The electrical component that you are looking at belongs to the PIC® 32MX series of components. Microcontroller has abundant program memory size of 128KB 128K x 8. The MIPS32® M4K™ Core Processor powers the device and is one of its key features. This Microcontroller belongs to the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/peripheral ICs type. During the manufacture of the IC chip, there is a number 100 of terminations. A 32-bit operation is performed by this part. There is an output of 3.3V volts from the Microcontroller chip. A total of NO DMA channels are available on MCU chip. This MCU is implemented with 128kB memory. PIC32MX320F128L serves as a base part number to find alternatives. It exhibits good efficiency when it operates at a frequency of 80MHz and it is able to operate at a high frequency. It is possible for the device to work with the motor using the PWM channel YES. It is possible to access the 100 pins on the chip through the 100 pins. There is a PIC core architecture integrated into it. Among the eight programmable I/O sections, there are many different ways in which it can be programmed. The device features 8 UART channels.