Welcome to Hotenda.com Online Store!

TMS320F2809PZA
Texas Instruments
256KB 128K x 16 FLASH C28x 32-Bit Microcontroller Automotive, AEC-Q100, C2000™ C28x Fixed-Point Series 320F2809 100 Pin 100MHz 1.8V 100-LQFP
SOT-23
TMS320F2809PZA Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Number of Pins | 100 |
| Weight | 635.596308mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | Automotive, AEC-Q100, C2000™ C28x Fixed-Point |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 100 |
| Termination | SMD/SMT |
| Additional Feature | ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 100MHz |
| Base Part Number | 320F2809 |
| Pin Count | 100 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.89V |
| Power Supplies | 1.83.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.71V |
| Interface | CAN, I2C, SCI, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 256kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 35 |
| RAM Size | 18K x 16 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.71V~1.89V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER |
| Core Processor | C28x |
| Peripherals | POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 256KB 128K x 16 |
| Connectivity | CANbus, I2C, SCI, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 16x12b |
| Data Bus Width | 32b |
| PWM Channels | 12 |
| Density | 2 Mb |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Number of A/D Converters | 16 |
| Integrated Cache | NO |
| Number of UART Channels | 2 |
| Number of Timers | 10 |
| Number of External Interrupts | 3 |
| Barrel Shifter | NO |
| Internal Bus Architecture | MULTIPLE |
| Height | 1.6mm |
| Length | 14mm |
| Width | 14mm |
| Thickness | 1.4mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $20.89000 | $20.89 |
| 10 | $19.26700 | $192.67 |
| 90 | $18.40078 | $1656.0702 |
| 180 | $16.45250 | $2961.45 |
| 540 | $14.93711 | $8066.0394 |
TMS320F2809PZA microcontroller features the highest performance and offer a broad selection of upgraded connectivity and inputs. TMS320F2809PZA datasheet is an excellent option for a variety of smaller and medium-sized tasks and full platform solutions. TMS320F2809PZA IC is suitable for Motor drive, Motor control, Digital power, Printers, as well as scanners.
A 100-LQFP package is included. There are 35 I/Os on the Microcontroller. It is important to note that the Microcontroller has a Surface Mount mounting type. As the name implies, this Microcontroller is based on the 32-Bit core. The type of its program memory is FLASH. There is a temperature range of -40°C~85°C TA for this Microcontroller. Automotive, AEC-Q100, C2000? C28x Fixed-Point series components belong to this electrical component. This program has a program memory of 256KB 128K x 16 bytes, which is the size of the program. MCU is powered by C28x Core Processor. The device belongs to DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER uPs/uCs/Peripheral ICs Type. 100 is the number of terminations on the IC chip that are present. 32-bits are used in Microcontroller. The MCU chip's supply output is 1.8V volts. 256kB is the size of the memory in the IC part. 320F2809 Microcontroller is the base part number that you can use to find out its alternatives. A good performance can be achieved at a frequency of 100MHz, as long as it is operated at a low power consumption. There are 12 PWM channels on the device. The chip has 100 pins. A total of 100 pins are present. Some of these features include ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY, for example, as one example. 2 UART channels are available on it. The Microcontroller has 16 A/D converters. As part of the part, there are 3 external interrupts that can be used. The total number of bits on a MCU chip is 10.
Automotive, AEC-Q100, C2000? C28x Fixed-Point series
Base part number of 320F2809
Additional features of ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY
100 Terminals
Based on the 32-Bit
Comes with 100 Pins
There are a lot of Texas Instruments TMS320F2809PZA Microcontroller applications. TMS320F2809PZA MCU is usually applied for Measurement and control field, Consumer electronics products, Network communication, mobile communication, Office automation equipment and computer peripherals, Industrial control Instrumentation and process control, Agriculture, transportation, Navigation control, Network application, Metering & measurement, Day to day life, Safety, Medical instruments and Automobile industry.
Television
Industrial instrumentation devices
Aerospace navigation systems
Printers
Smoke alarms
Calculators
Smart instruments
Playstation
Fax machines
Robotic prosthetic limbs
Similar Embedded - Microcontrollers from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
