Welcome to Hotenda.com Online Store!

TRS3232CPWG4
Texas Instruments
16 Terminations 5V 16 Pin Receivers 2 Bits 2 Functions Min 3V V Max 5.5V V
SOT-23
TRS3232CPWG4 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | TSSOP |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 61.887009mg |
| Packaging | Rail/Tube |
| JESD-609 Code | e4 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 5V SUPPLY |
| Subcategory | Line Driver or Receivers |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 16 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Number of I/O | 8 |
| Nominal Supply Current | 1mA |
| Propagation Delay | 300 ns |
| Logic Function | Receiver, Transceiver |
| Data Rate | 250 kbps |
| Differential Output | NO |
| Output Polarity | TRUE |
| Input Characteristics | SCHMITT TRIGGER |
| Interface IC Type | LINE TRANSCEIVER |
| Driver Number of Bits | 2 |
| Number of Transceivers | 1 |
| Simplex/Duplex | Full Duplex |
| Supply Voltage1-Nom | 3.3V |
| Number of Receivers | 2 |
| Length | 5mm |
| Width | 4.4mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $0.000003 | $3.0E-6 |
| 500 | $0.000002 | $0.001 |
| 1000 | $0.000002 | $0.002 |
| 2000 | $0.000002 | $0.004 |
| 5000 | $0.000002 | $0.01 |
| 10000 | $0.000002 | $0.02 |
| 15000 | $0.000001 | $0.015 |
| 50000 | $0.000001 | $0.05 |
Similar Interface - Drivers, Receivers, Transceivers from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
