Welcome to Hotenda.com Online Store!
UC2823ADWG4
Texas Instruments
16 Terminals 16-Pin DC to DC converter IC SWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 1MHz
SOT-23
UC2823ADWG4 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Package / Case | SOIC |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 473.692182mg |
| JESD-609 Code | e4 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Additional Feature | CAN ALSO BE CONFIGURED IN CURRENT MODE |
| Subcategory | Switching Regulator or Controllers |
| Technology | BIPOLAR |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 12V |
| Frequency | 1MHz |
| Pin Count | 16 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | 5.1V |
| Input Voltage-Nom | 12V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Max Supply Voltage | 22V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING CONTROLLER |
| Current - Output | 200mA |
| Frequency (Max) | 1.1MHz |
| Voltage - Output | 2V |
| Input Voltage (Min) | 8.8V |
| Topology | Flyback, Boost |
| Control Mode | VOLTAGE-MODE |
| Frequency - Switching | 1MHz |
| Input Voltage (Max) | 20V |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Rise Time | 20ns |
| Supply Current-Max (Isup) | 36mA |
| Fall Time (Typ) | 20 ns |
| Switcher Configuration | PUSH-PULL |
| Max Duty Cycle | 100 % |
| Duty Cycle (Max) | 100 % |
| Height | 2.35mm |
| Length | 10.28mm |
| Width | 7.52mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
Similar PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
