Welcome to Hotenda.com Online Store!
V62/04647-01XE
Texas Instruments
10 Bit ADC 5V SOIC
SOT-23
V62/04647-01XE Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Package / Case | SOIC |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 20 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 20 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Power Supplies | 3.3V |
| Temperature Grade | AUTOMOTIVE |
| Number of Channels | 11 |
| Interface | SPI |
| Nominal Supply Current | 800μA |
| Number of Bits | 10 |
| Converter Type | ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION |
| Resolution | 1.25 B |
| Sampling Rate | 0.038 MHz |
| Number of Analog In Channels | 11 |
| Output Bit Code | BINARY |
| Power Consumption | 4mW |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.0977% |
| Integral Nonlinearity (INL) | 1 LSB |
| Sample and Hold / Track and Hold | SAMPLE |
| Number of Converters | 1 |
| Conversion Rate | 38 ksps |
| Output Format | SERIAL |
| Max Supply Voltage (DC) | 5.5V |
| Min Supply Voltage (DC) | 4.5V |
| Height | 2.65mm |
| Length | 12.8mm |
| Width | 7.5mm |
| Thickness | 2.35mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
Similar Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC) from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
