MAL205659472E3
MAL205659472E3
MAL205659472E3
Vishay BC Components
SOT-23
MAL205659472E3 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 12 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Number of Pins 2
Dielectric MaterialAluminium
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingTape & Box (TB)
Published 2001
Series 056 PSM-SI
Size / Dimension 1.378Dia 35.00mm
Tolerance ±20%
Number of Terminations 2
Termination Snap in
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications Audio
Capacitance 4700μF
Voltage - Rated DC 100V
Packing Method BULK
Voltage - Rated AC 100V
Lead Pitch 10mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ESR (Equivalent Series Resistance) 75mOhm @ 100Hz
Lead Spacing0.394 10.00mm
Voltage 100V
Lifetime @ Temp 12000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 2.824mA
Ripple Current3.59A
Polarization Polar
Life (Hours) 12000 hours
Impedance70mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 3.59A @ 100Hz
Diameter 35mm
Height 50mm
Height Seated (Max) 2.047 52.00mm
Radiation HardeningNo
REACH SVHC Unknown
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:401 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
MAL205659472E3 Product Details
MAL205659472E3 Overview
In order for 75mOhm @ 100Hz to perform its full function, the ESR (Equivalent Series Resistance) needs to be provided.When the battery is charged to its lowest level, the ripple current is 3.59A @ 100Hz.Seating height (Max) should be kept below 2.047 52.00mm.The capacitor operates from 100V DC voltage.There is a voltage of 100V on this capacitor.The maximum efficiency can be achieved by maintaining -40°C~85°C as the operating temperature.
MAL205659472E3 Features
the ripple current is 3.59A @ 100Hz.
voltage - Rated DC of 100V
an operating temperature of -40°C~85°C