MAL210253102E3
MAL210253102E3
MAL210253102E3
Vishay BC Components
102 PHR-ST 1000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 4.4A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 12.8016mm Radial, Can - Screw Terminals
SOT-23
MAL210253102E3 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 13 Weeks
Mount Chassis Mount, Stud
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Terminal Shape BINDING POST
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingBulk
Published 2016
Series 102 PHR-ST
Size / Dimension 1.378Dia 35.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) Not Applicable
Number of Terminations 2
Termination Screw
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
Voltage - Rated 250V
Additional FeatureSTANDARD: IEC60384-4
Capacitance 1000μF
Packing Method Box
Lead Pitch 12.8016mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ESR (Equivalent Series Resistance) 128mOhm @ 100Hz
Lead Spacing0.504 12.80mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 250V
Lifetime @ Temp 10000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 0.5mA
Ripple Current4.4A
Polarization Polar
Life (Hours) 10000 hours
Impedance82mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 4.4A @ 100Hz
Diameter 35mm
Height 80mm
Height Seated (Max) 3.413 86.70mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:396 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
MAL210253102E3 Product Details
MAL210253102E3 Overview
For 128mOhm @ 100Hz to fully function, the equivalent series resistance has to be provided.It is 4.4A @ 100Hz at the lowest charge for ripple current.Seating height (Max) should be kept below 3.413 86.70mm.Set URdc to 250V as the rated voltage (DC).When operating at -40°C~85°C, high efficiency can be achieved.
MAL210253102E3 Features
the ripple current is 4.4A @ 100Hz.
an operating temperature of -40°C~85°C