MAL214638102E3
MAL214638102E3
MAL214638102E3
Vishay BC Components
CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL
SOT-23
MAL214638102E3 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 8 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-55°C~125°C
PackagingTape & Box (TB)
Published 2015
Series 146 RTI
Size / Dimension 0.709Dia 18.00mm
Tolerance ±20%
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Applications Automotive
Voltage - Rated 63V
Capacitance 1000μF
Packing Method AMMO PACK
Terminal Pitch7.5mm
Lead Pitch 7.493mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.295 7.50mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 63V
Lifetime @ Temp 6000 Hrs @ 125°C
Leakage Current 0.633mA
Ripple Current2.4A
Polarization Polar
Life (Hours) 6000 hours
Tan Delta 0.1
Impedance32mOhm
Ripple Current @ High Frequency 2.4A @ 100kHz
Diameter 18mm
Height 31mm
Height Seated (Max) 1.319 33.50mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
Ratings AEC-Q200
In-Stock:2228 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About MAL214638102E3
The MAL214638102E3 from Vishay BC Components is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C