PHP00805E9533BBT1
PHP00805E9533BBT1
PHP00805E9533BBT1
Vishay Thin Film
RES SMD 953K OHM 0.1% 5/8W 0805
SOT-23
PHP00805E9533BBT1 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 21 Weeks
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package 0805
Operating Temperature-55°C~155°C
PackagingTape & Reel (TR)
Published 2016
Size / Dimension 0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Tolerance ±0.1%
Feature Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Resistance 953kOhms
Max Operating Temperature155°C
Min Operating Temperature -55°C
Composition Thin Film
Power (Watts) 0.63W 5/8W
Max Power Dissipation630mW
Height 838.2μm
Height Seated (Max) 0.033 0.84mm
Length 2.032mm
Width 1.27mm
RoHS StatusNon-RoHS Compliant
In-Stock:11840 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About PHP00805E9533BBT1
The PHP00805E9533BBT1 from Vishay Thin Film is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features RES SMD 953K OHM 0.1% 5/8W 0805.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C