XC3S200A-5FG320C
XC3S200A-5FG320C
XC3S200A-5FG320C
Xilinx
1.2V V 2mm mm FPGAs BGA 1mm mm 320
SOT-23
XC3S200A-5FG320C Datasheet PDF
TypeParameter
Mount Surface Mount
Package / Case BGA
Number of Pins 320
JESD-609 Code e0
Pbfree Code no
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
Number of Terminations 320
ECCN Code 3A991.D
Terminal Finish Tin/Lead (Sn63Pb37)
Max Operating Temperature85°C
Min Operating Temperature 0°C
Subcategory Field Programmable Gate Arrays
Technology CMOS
Terminal Position BOTTOM
Terminal FormBALL
Peak Reflow Temperature (Cel) 225
Supply Voltage 1.2V
Terminal Pitch1mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) 30
Pin Count320
Number of Outputs 192
Qualification StatusNot Qualified
Operating Supply Voltage1.2V
Supply Voltage-Max (Vsup) 1.26V
Temperature GradeOTHER
Number of I/O 248
RAM Size 36kB
Clock Frequency 770MHz
Programmable Logic TypeFIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Number of Logic Elements/Cells 4032
Number of Gates200000
Number of Logic Blocks (LABs) 448
Speed Grade 5
Combinatorial Delay of a CLB-Max 0.62 ns
Number of CLBs 448
Length 19mm
Height Seated (Max) 2mm
Width 19mm
RoHS StatusRoHS Compliant
In-Stock:1911 items
XC3S200A-5FG320C Product Details
XC3S200A-5FG320C Overview
A BGA package is provided with this component. FPGAs of this type consist of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY components. This device features 248 I/Os in order to transfer data in a more efficient manner. A fundamental building block is made up of 4032 logic elements/cells. An electrical supply voltage of 1.2V powers it. A Field Programmable Gate Arrays-series FPGA part. In order to make this device as versatile as possible, there are 192 different outputs included. As a whole, it has 320 terminations. The FPGA module's RAM si36kBe reaches 36kB in order to ensure that the program operates in a normal manner. 320 pins are designed into the device. As long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it should be able to function as it should in terms of its specifications, as well as its capabilities. A 1.2V-volt supply allows designers to fully utilize its flexibility. As far as the maximum operating temperature of this module is concerned, it reaches 85°C. Operating temperatures should exceed 0°C. Among its basic building blocks, there are 200000 gates that are included in it. In addition to this, it has 320 pins. 448 logic blocks (LABs) make up its basic building blocks. Normally, fpga semiconductor uses an oscillator, which oscillates at 770MHz, to create the signal. In its architecture, there are 448 CLB modules.
XC3S200A-5FG320C Features
248 I/Os
320 LABs/CLBs
85°C gates