XC3S1400A-5FG676C
XC3S1400A-5FG676C
XC3S1400A-5FG676C
Xilinx Inc.
1.2V V 2.44mm mm FPGAs Spartan?-3A Series 676-BBGA, FCBGA 1mm mm 676
SOT-23
XC3S1400A-5FG676C Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 10 Weeks
Mount Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 676-BBGA, FCBGA
Number of Pins 676
Operating Temperature0°C~85°C TJ
PackagingTray
Published 2007
Series Spartan®-3A
JESD-609 Code e0
Pbfree Code no
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
Number of Terminations 676
ECCN Code 3A991.D
Terminal Finish Tin/Lead (Sn63Pb37)
Subcategory Field Programmable Gate Arrays
Technology CMOS
Voltage - Supply 1.14V~1.26V
Terminal Position BOTTOM
Terminal FormBALL
Peak Reflow Temperature (Cel) 225
Supply Voltage 1.2V
Terminal Pitch1mm
[email protected] Reflow Temperature-Max (s) 30
Base Part Number XC3S1400A
Pin Count676
Number of Outputs 408
Qualification StatusNot Qualified
Operating Supply Voltage1.2V
Number of I/O 502
RAM Size 72kB
Clock Frequency 770MHz
Programmable Logic TypeFIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Number of Logic Elements/Cells 25344
Total RAM Bits 589824
Number of Gates1400000
Number of LABs/CLBs 2816
Speed Grade 5
Combinatorial Delay of a CLB-Max 0.62 ns
Height Seated (Max) 2.44mm
Length 27mm
Width 27mm
RoHS StatusNon-RoHS Compliant
In-Stock:4898 items
XC3S1400A-5FG676C Product Details
XC3S1400A-5FG676C Overview
There is a 676-BBGA, FCBGA package that includes this component. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. Fpga chips is programmed wFpga chipsh 502 I/Os for transferring data in a more coherent manner. Logic elements/cells form the fundamental building block of a computer. Power is provided by a 1.2V-volt supply. The Field Programmable Gate Arrays family of FPGA parts includes this part. This FPGA module can be attached to the development board with a Surface Mount. There is a 1.14V~1.26V-volt supply voltage required for the device to operate. The Spartan?-3A series FPGA is a type of FPGA that belongs to the Spartan?-3A family of FPGAs. Fpga chips is necessary to keep the operating temperature wFpga chipshin 0°C~85°C TJ when the device is operating. With this device, you will be able to make use of 408 outputs. A model of this FPGA is contained in Tray for the purpose of saving space. In total, there are a total of 676 terminations on fpga chips. This device is equipped with 589824 RAM bits in terms of its RAM si589824e. Its base part number XC3S1400A can be used to find parts that are related to it. The FPGA module's RAM si72kBe reaches 72kB in order to ensure that the program operates in a normal manner. It has a total of 676 pins that are designed for it. The FPGA consists of 2816 LABs/CLBs. According to its specifications, this FPGA will be able to work fantastically as long as it is mounted in Surface Mount. A 1.2V-volt supply allows designers to fully utilize its flexibility. As a basic building block, fpga semiconductor consists of 1400000 gates. Fpga semiconductor is equipped wfpga semiconductorh 676 pin count. It usually uses a 770MHz crystal.