LAQ2P391MELA35
LAQ2P391MELA35
LAQ2P391MELA35
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 390uF 220 Volts 0.2
SOT-23
LAQ2P391MELA35 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 17 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-25°C~105°C
PackagingBulk
Published 2015
Series LAQ
Size / Dimension 0.984Dia 25.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Snap in
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
HTS Code8532.22.00
Capacitance 390μF
Voltage - Rated DC 220V
Terminal Pitch10mm
Lead Pitch 10.0076mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 870μA
Ripple Current1.35A
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Tan Delta 0.2
Ripple Current @ Low Frequency 1.35A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.62A @ 10kHz
Diameter 25mm
Height Seated (Max) 1.457 37.00mm
Length 35mm
QuantityUnit PriceExt. Price
About LAQ2P391MELA35
The LAQ2P391MELA35 from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 390uF 220 Volts 0.2.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C