LGY1H562MELZ50
LGY1H562MELZ50
LGY1H562MELZ50
Nichicon
LGY 5600μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.3A 0.866Dia 22.00mm -40°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
SOT-23
LGY1H562MELZ50 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingBulk
Published 2012
Series LGY
Size / Dimension 0.866Dia 22.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Feature General Purpose
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Snap in
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
Voltage - Rated 50V
HTS Code8532.22.00
Capacitance 5600μF
Lead Pitch 10mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.394 10.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 50V
Lead Diameter 800 μm
Lifetime @ Temp 5000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 1.58mA
Ripple Current2.3A
Polarization Polar
Life (Hours) 5000 hours
Tan Delta 0.3
Ripple Current @ Low Frequency 2.3A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.645A @ 50kHz
Diameter 22mm
Height 50mm
Height Seated (Max) 2.047 52.00mm
Radiation HardeningNo
QuantityUnit PriceExt. Price
LGY1H562MELZ50 Product Details
LGY1H562MELZ50 Overview
As far as the ripple current is concerned, it is 2.645A @ 50kHz at full charge.During the lowest charge, ripple current is 2.3A @ 120Hz.The height seated (Max) should be kept below 2.047 52.00mm.It is recommended to set the rated (DC) voltage (URdc) to 50V.For high efficiency, the operating temperature should be -40°C~105°C.
LGY1H562MELZ50 Features
the ripple current is 2.645A @ 50kHz.
the ripple current is 2.3A @ 120Hz.
an operating temperature of -40°C~105°C