LKG1C103MESYAK
LKG1C103MESYAK
LKG1C103MESYAK
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 10000uF 16 Volts 20% Tol.
SOT-23
LKG1C103MESYAK Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 17 Weeks
Mount Snap in
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Weight 16.199995g
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingBulk
Series LKG
Size / Dimension 0.787Dia 20.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e4
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Number of Terminations 2
Termination Snap in
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Gold (Au)
Applications Audio
HTS Code8532.22.00
Capacitance 10000μF
Voltage - Rated DC 16V
Lead Pitch 10mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 370μA
Ripple Current2.05A
Polarization Polar
Tan Delta 0.35
Ripple Current @ Low Frequency 2.05A @ 120Hz
Diameter 20mm
Height Seated (Max) 1.457 37.00mm
Length 35mm
RoHS StatusRoHS Compliant
In-Stock:2727 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About LKG1C103MESYAK
The LKG1C103MESYAK from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 10000uF 16 Volts 20% Tol..
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C