UHD1E152MHD1TO
UHD1E152MHD1TO
UHD1E152MHD1TO
Nichicon
CAP ALUM 1500UF 20% 25V RADIAL
SOT-23
UHD1E152MHD1TO Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Number of Pins 2
Dielectric MaterialAluminium
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingTape & Reel (TR)
Published 2007
Series UHD
Size / Dimension 0.492Dia 12.50mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
Capacitance 1500μF
Voltage - Rated DC 25V
Packing Method AMMO PACK
Lead Pitch 5.0038mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.197 5.00mm
Lifetime @ Temp 5000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 0.375mA
Ripple Current2.216A
Polarization Polar
Life (Hours) 5000 hours
Tan Delta 0.16
Impedance18mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 2.216A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.77A @ 100kHz
Diameter 12.5mm
Height 25mm
Height Seated (Max) 1.063 27.00mm
QuantityUnit PriceExt. Price
About UHD1E152MHD1TO
The UHD1E152MHD1TO from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 1500UF 20% 25V RADIAL.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C