B43544E9827M002
B43544E9827M002
B43544E9827M002
TDK Electronics Inc.
ALUM ELECT 400V 820UF SNAP IN
SOT-23
B43544E9827M002 Datasheet PDF
TypeParameter
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingBulk
Series B43544
Size / Dimension 1.378Dia 35.00mm
Tolerance ±20%
Part StatusNot For New Designs
Applications General Purpose
Voltage - Rated 400V
Capacitance 820μF
ESR (Equivalent Series Resistance) 85mOhm @ 100Hz
Lead Spacing0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp 3000 Hrs @ 105°C
Polarization Polar
Impedance120mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 4.37A @ 100Hz
Height Seated (Max) 2.244 57.00mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:849 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About B43544E9827M002
The B43544E9827M002 from TDK Electronics Inc. is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features ALUM ELECT 400V 820UF SNAP IN.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C