LLS2W560MELY
LLS2W560MELY
LLS2W560MELY
Nichicon
LLS 56μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 610mA 0.787Dia 20.00mm -25°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
SOT-23
LLS2W560MELY Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-25°C~85°C
PackagingBulk
Series LLS
Published 2009
Size / Dimension 0.787Dia 20.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Snap in
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
HTS Code8532.22.00
Capacitance 56μF
Voltage - Rated DC 450V
Lead Pitch 10mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp 3000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 470μA
Ripple Current610mA
Polarization Polar
Life (Hours) 3000 hours
Tan Delta 0.2
Ripple Current @ Low Frequency 610mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 872.3mA @ 50kHz
Diameter 20mm
Height 25mm
Height Seated (Max) 0.984 25.00mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
Lead Free Lead Free
In-Stock:3062 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
LLS2W560MELY Product Details
LLS2W560MELY Overview
Ripple current at full charge is 872.3mA @ 50kHz.It is 610mA @ 120Hz at the lowest charge for ripple current.Seating height (Max) should be kept below 0.984 25.00mm.Voltage - Rated DC - is 450V.It is recommended that the operating temperature be kept at -25°C~85°C to achieve high efficiency.
LLS2W560MELY Features
the ripple current is 872.3mA @ 50kHz.
the ripple current is 610mA @ 120Hz.
voltage - Rated DC of 450V
an operating temperature of -25°C~85°C