UHW1J271MPD
UHW1J271MPD
UHW1J271MPD
Nichicon
63V 271UF 20% HIGH RELIA-LEADED
SOT-23
UHW1J271MPD Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 17 Weeks
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingBulk
Series UHW
Size / Dimension 0.394Dia 10.00mm
Tolerance ±20%
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
ECCN Code EAR99
Applications General Purpose
Voltage - Rated 63V
HTS Code8532.24.0060
Capacitance 270μF
Lead Spacing0.197 5.00mm
Lifetime @ Temp 10000 Hrs @ 105°C
Polarization Polar
Impedance88mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 785mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.57A @ 100kHz
Height Seated (Max) 0.846 21.50mm
QuantityUnit PriceExt. Price
About UHW1J271MPD
The UHW1J271MPD from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features 63V 271UF 20% HIGH RELIA-LEADED.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C