MLS263M7R5EA1C
MLS263M7R5EA1C
MLS263M7R5EA1C
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
MLS 26000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 19.8A 2.000Lx1.750W 50.80mmx44.45mm -55°C~125°C Polar 25.4mm FlatPack
SOT-23
MLS263M7R5EA1C Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 17 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case FlatPack
Terminal Shape WIRE
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-55°C~125°C
PackagingBulk
Series MLS
Published 2016
Size / Dimension 2.000Lx1.750W 50.80mmx44.45mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e0
Pbfree Code no
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Tin/Lead (Sn/Pb)
Applications General Purpose
HTS Code8532.22.00.55
Capacitance 26000μF
Voltage - Rated DC 7.5V
Lead Pitch 25.4mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ESR (Equivalent Series Resistance) 51mOhm @ 120Hz
Lead Spacing1.000 25.40mm
Lifetime @ Temp 10000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 2nA
Ripple Current19.8A
Polarization Polar
Life (Hours) 10000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 19.8A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 21.1A @ 20kHz
Height 12.7mm
Height Seated (Max) 0.500 12.70mm
Length 44.45mm
RoHS StatusNon-RoHS Compliant
In-Stock:84 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
MLS263M7R5EA1C Product Details
MLS263M7R5EA1C Overview
A full charge means 21.1A @ 20kHz ripple current.A full performance of 51mOhm @ 120Hz requires the ESR (Equivalent Series Resistance).During the lowest charge, ripple current is 19.8A @ 120Hz.You should keep the seated height (Max) below 0.500 12.70mm.The capacitor operates from 7.5V DC voltage.When operating at -55°C~125°C, high efficiency can be achieved.
MLS263M7R5EA1C Features
the ripple current is 21.1A @ 20kHz.
the ripple current is 19.8A @ 120Hz.
voltage - Rated DC of 7.5V
an operating temperature of -55°C~125°C