UHW1K821MHD
UHW1K821MHD
UHW1K821MHD
Nichicon
UHW 820μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.584A 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can
SOT-23
UHW1K821MHD Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingBulk
Series UHW
Published 2015
Size / Dimension 0.630Dia 16.00mm
Tolerance ±20%
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Applications General Purpose
Voltage - Rated 80V
Capacitance 820μF
Lead Pitch 7.493mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.295 7.50mm
Lifetime @ Temp 10000 Hrs @ 105°C
Ripple Current1.584A
Polarization Polar
Life (Hours) 10000 hours
Impedance33mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 1.584A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.64A @ 100kHz
Height Seated (Max) 1.299 33.00mm
QuantityUnit PriceExt. Price
UHW1K821MHD Product Details
UHW1K821MHD Overview
In terms of ripple current, it is 2.64A @ 100kHz at full charge.When the charge is lowest, the ripple current is 1.584A @ 120Hz.Sitting height (Max) should not exceed 1.299 33.00mm.It is recommended to maintain the operating temperature at -40°C~105°C in order to maximize efficiency.
UHW1K821MHD Features
the ripple current is 2.64A @ 100kHz.
the ripple current is 1.584A @ 120Hz.
an operating temperature of -40°C~105°C