UKL1V150KDDANATA
UKL1V150KDDANATA
UKL1V150KDDANATA
Nichicon
CAP ALUM 15UF 20% 35V RADIAL
SOT-23
UKL1V150KDDANATA Datasheet PDF
Dielectric MaterialALUMINUM
Operating Temperature-40°C~105°C
Series UKL
Size / Dimension 0.197Dia 5.00mm
Tolerance ±20%
Applications General Purpose
Voltage - Rated 35V
HTS Code8532.22.00
Capacitance 15μF
Terminal Pitch5mm
Lead Pitch 2.0066mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.197 5.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 35V
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 105°C
Ripple Current85mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 85mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 170mA @ 10kHz
Diameter 5mm
Height Seated (Max) 0.472 12.00mm
Length 11mm
QuantityUnit PriceExt. Price
About UKL1V150KDDANATA
The UKL1V150KDDANATA from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 15UF 20% 35V RADIAL.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C