380LX331M450K052
380LX331M450K052
380LX331M450K052
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
380LX 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2A 1.181Dia 30.00mm -25°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
SOT-23
380LX331M450K052 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 21 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Weight 53g
Operating Temperature-25°C~85°C
PackagingBulk
Published 2013
Series 380LX
Size / Dimension 1.181Dia 30.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Snap in
ECCN Code EAR99
Resistance 550mOhm
Terminal Finish Tin (Sn)
Applications General Purpose
Capacitance 330μF
Voltage - Rated DC 450V
Lead Pitch 10mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ESR (Equivalent Series Resistance) 550mOhm @ 120Hz
Lead Spacing0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp 3000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 1.15607mA
Ripple Current2A
Polarization Polar
Life (Hours) 3000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 2A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.8A @ 20kHz
Diameter 30mm
Height 50mm
Height Seated (Max) 2.047 52.00mm
REACH SVHC Unknown
QuantityUnit PriceExt. Price
380LX331M450K052 Product Details
380LX331M450K052 Overview
Full charge should result in a ripple current of 2.8A @ 20kHz.For 550mOhm @ 120Hz to fully function, the equivalent series resistance has to be provided.When the charge is lowest, the ripple current is 2A @ 120Hz.Sitting height (Max) should not exceed 2.047 52.00mm.Rated DC voltage is 450V for this capacitor.The maximum efficiency can be achieved by maintaining -25°C~85°C as the operating temperature.
380LX331M450K052 Features
the ripple current is 2.8A @ 20kHz.
the ripple current is 2A @ 120Hz.
voltage - Rated DC of 450V
an operating temperature of -25°C~85°C