EEE-TC1V221UV
EEE-TC1V221UV
EEE-TC1V221UV
Panasonic Electronic Components
SMD AL LYTIC, ANTI-VIBRATION
SOT-23
EEE-TC1V221UV Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 14 Weeks
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Surface Mount Land Size 0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
Operating Temperature-40°C~125°C
PackagingTape & Reel (TR)
Series TCU
Size / Dimension 0.315Dia 8.00mm
Tolerance ±20%
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Applications Automotive, High Temperature Reflow
Voltage - Rated 35V
Capacitance 220μF
ESR (Equivalent Series Resistance) 200mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp 3000 Hrs @ 125°C
Polarization Polar
Ripple Current @ Low Frequency 266.5mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 410mA @ 100kHz
Height Seated (Max) 0.425 10.80mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
Ratings AEC-Q200
In-Stock:3558 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About EEE-TC1V221UV
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C