UKW1E470MDD1TA
UKW1E470MDD1TA
UKW1E470MDD1TA
Nichicon
UKW 47μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 115mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2.0066mm Radial, Can
SOT-23
UKW1E470MDD1TA Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Dielectric MaterialALUMINUM
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingTape & Box (TB)
Published 2015
Series UKW
Size / Dimension 0.197Dia 5.00mm
Tolerance ±20%
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Applications Audio
Voltage - Rated 25V
HTS Code8532.22.00
Capacitance 47μF
Terminal Pitch5mm
Lead Pitch 2.0066mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.197 5.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 25V
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current115mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 115mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 230mA @ 10kHz
Diameter 5mm
Height Seated (Max) 0.492 12.50mm
Length 11mm
QuantityUnit PriceExt. Price
UKW1E470MDD1TA Product Details
UKW1E470MDD1TA Overview
As far as the ripple current is concerned, it is 230mA @ 10kHz at full charge.When the charge is lowest, the ripple current is 115mA @ 120Hz.Sitting height should not exceed 0.492 12.50mm (Max).A device's rated (DC) voltage (URdc) should be set to 25V.The operating temperature should be maintained at -40°C~85°C for high efficiency.
UKW1E470MDD1TA Features
the ripple current is 230mA @ 10kHz.
the ripple current is 115mA @ 120Hz.
an operating temperature of -40°C~85°C