UPJ1V271MPD
UPJ1V271MPD
UPJ1V271MPD
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 35volts 270uF 10x20 20% 5LS
SOT-23
UPJ1V271MPD Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-55°C~105°C
PackagingBulk
Published 2015
Series UPJ
Size / Dimension 0.394Dia 10.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
HTS Code8532.22.00
Capacitance 270μF
Voltage - Rated DC 35V
Lead Pitch 5mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.197 5.00mm
Lifetime @ Temp 5000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 283.5μA
Ripple Current735mA
Polarization Polar
Life (Hours) 5000 hours
Tan Delta 0.12
Impedance110mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 735mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 985mA @ 10kHz
Diameter 10mm
Height 20mm
Height Seated (Max) 0.846 21.50mm
Radiation HardeningNo
QuantityUnit PriceExt. Price
About UPJ1V271MPD
The UPJ1V271MPD from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 35volts 270uF 10x20 20% 5LS.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C