80TXW180MEFC8X40
80TXW180MEFC8X40
80TXW180MEFC8X40
Rubycon
CAP ALUM 180UF 20% 80V RADIAL
SOT-23
80TXW180MEFC8X40 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 18 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingBulk
Published 2012
Series TXW
Size / Dimension 0.315Dia 8.00mm
Tolerance ±20%
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Applications General Purpose
Capacitance 180μF
Voltage - Rated DC 80V
Lead Pitch 3.5052mm
Lead Spacing0.138 3.50mm
Lifetime @ Temp 10000 Hrs @ 105°C
Ripple Current1.01A
Polarization Polar
Life (Hours) 10000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 1.01A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.02A @ 100kHz
Diameter 8mm
Height 40mm
Height Seated (Max) 1.654 42.00mm
QuantityUnit PriceExt. Price
About 80TXW180MEFC8X40
The 80TXW180MEFC8X40 from Rubycon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 180UF 20% 80V RADIAL.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C