SLP562M080E9P3
SLP562M080E9P3
SLP562M080E9P3
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
CAP ALUM 5600UF 20% 80V SNAP
SOT-23
SLP562M080E9P3 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 24 Weeks
Mount Through Hole
Dielectric MaterialAluminium
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingBulk
Published 2016
Series SLP0712TE (750W)
Size / Dimension 1.181Dia 30.00mm
Tolerance ±20%
Applications General Purpose
Capacitance 5600μF
Voltage - Rated DC 80V
Terminal Pitch10mm
Lead Pitch 10.0076mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ESR (Equivalent Series Resistance) 59mOhm @ 120Hz
Lead Spacing0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp 3000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 2.00798mA
Ripple Current3.8A
Polarization Polar
Life (Hours) 3000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 3.8A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 4.75A @ 20kHz
Diameter 30mm
Height 50mm
Height Seated (Max) 1.969 50.00mm
QuantityUnit PriceExt. Price
About SLP562M080E9P3
The SLP562M080E9P3 from Cornell Dubilier Electronics (CDE) is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 5600UF 20% 80V SNAP.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C