UPS1C151MED1TA
UPS1C151MED1TA
UPS1C151MED1TA
Nichicon
CAP ALUM 150UF 20% 16V RADIAL
SOT-23
UPS1C151MED1TA Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 20 Weeks
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-55°C~105°C
PackagingTape & Box (TB)
Published 2015
Series UPS
Size / Dimension 0.248Dia 6.30mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Applications General Purpose
Voltage - Rated 16V
HTS Code8532.22.00
Capacitance 150μF
Packing Method AMMO PACK
Terminal Pitch5mm
Lead Pitch 2.4892mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.098 2.50mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 16V
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 0.072mA
Ripple Current125mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Tan Delta 0.16
Impedance500mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 125mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 250mA @ 100kHz
Diameter 6.3mm
Height Seated (Max) 0.492 12.50mm
Length 11mm
QuantityUnit PriceExt. Price
About UPS1C151MED1TA
The UPS1C151MED1TA from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 150UF 20% 16V RADIAL.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C