400USC470MEFCSN30X45
400USC470MEFCSN30X45
400USC470MEFCSN30X45
Rubycon
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP
SOT-23
400USC470MEFCSN30X45 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 18 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-25°C~85°C
PackagingBulk
Published 2012
Series USC
Size / Dimension 1.181Dia 30.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Tin (Sn)
Applications General Purpose
Capacitance 470μF
Voltage - Rated DC 400V
Terminal Pitch10mm
Lead Pitch 10.0076mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp 3000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 1.30077mA
Ripple Current2.51A
Polarization Polar
Life (Hours) 3000 hours
Tan Delta 0.15
Ripple Current @ Low Frequency 2.51A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.514A @ 10kHz
Diameter 30mm
Height 45mm
Height Seated (Max) 1.850 47.00mm
QuantityUnit PriceExt. Price
About 400USC470MEFCSN30X45
The 400USC470MEFCSN30X45 from Rubycon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C