MAL204835102E3
MAL204835102E3
MAL204835102E3
Vishay BC Components
Cap Aluminum Lytic 1000uF 16V 20% (10 X 20mm) Radial 5mm 600mA 3000h 105C Ammo Pack
SOT-23
MAL204835102E3 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 8 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingTape & Box (TB)
Published 2014
Series 048 RML
Size / Dimension 0.394Dia 10.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) Not Applicable
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
Capacitance 1000μF
Packing Method AMMO PACK
Lead Pitch 5mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.197 5.00mm
Lead Diameter 600 μm
Voltage 16V
Lifetime @ Temp 3000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 160μA
Ripple Current600mA
Polarization Polar
Life (Hours) 3000 hours
Tan Delta 0.16
Impedance140mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 600mA @ 100Hz
Diameter 10mm
Height 20mm
Height Seated (Max) 0.866 22.00mm
Radiation HardeningNo
QuantityUnit PriceExt. Price
About MAL204835102E3
The MAL204835102E3 from Vishay BC Components is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features Cap Aluminum Lytic 1000uF 16V 20% (10 X 20mm) Radial 5mm 600mA 3000h 105C Ammo Pack.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C