25YXG680MEFCT810X20
25YXG680MEFCT810X20
25YXG680MEFCT810X20
Rubycon
YXG 680μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 770mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
SOT-23
25YXG680MEFCT810X20 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 16 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingTape & Box (TB)
Published 2015
Series YXG
Size / Dimension 0.394Dia 10.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Tin (Sn)
Applications General Purpose
Voltage - Rated 25V
Capacitance 680μF
Terminal Pitch5mm
Lead Pitch 5.0038mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.197 5.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 25V
Lifetime @ Temp 5000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 0.17mA
Ripple Current770mA
Polarization Polar
Life (Hours) 5000 hours
Tan Delta 0.14
Impedance46mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 770mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.4A @ 100kHz
Diameter 10mm
Height Seated (Max) 0.866 22.00mm
Length 20mm
QuantityUnit PriceExt. Price
25YXG680MEFCT810X20 Product Details
25YXG680MEFCT810X20 Overview
As far as the ripple current is concerned, it is 1.4A @ 100kHz at full charge.It is 770mA @ 120Hz at the lowest charge for ripple current.Ensure that the height of the seated person (Max) does not exceed 0.866 22.00mm.Set the rated (DC) voltage of the device (URdc) to 25V.When operating at -40°C~105°C, high efficiency can be achieved.
25YXG680MEFCT810X20 Features
the ripple current is 1.4A @ 100kHz.
the ripple current is 770mA @ 120Hz.
an operating temperature of -40°C~105°C