MAL214660331E3
MAL214660331E3
MAL214660331E3
Vishay BC Components
146 RTI 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 715mA 0.394Dia 10.00mm -55°C~125°C Polar 5.0038mm Radial, Can
SOT-23
MAL214660331E3 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 8 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-55°C~125°C
PackagingBulk
Published 2015
Series 146 RTI
Size / Dimension 0.394Dia 10.00mm
Tolerance ±20%
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) Not Applicable
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Applications Automotive
Voltage - Rated 35V
Capacitance 330μF
Terminal Pitch5mm
Reach Compliance Code unknown
Lead Pitch 5.0038mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.197 5.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 35V
Lifetime @ Temp 2500 Hrs @ 125°C
Leakage Current 0.119mA
Ripple Current715mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2500 hours
Tan Delta 0.12
Impedance75mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 715mA @ 100Hz
Diameter 10mm
Height Seated (Max) 0.689 17.50mm
Length 16mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
Ratings AEC-Q200
In-Stock:9743 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
MAL214660331E3 Product Details
MAL214660331E3 Overview
The ripple current at the lowest charge is 715mA @ 100Hz.It is recommended to keep the height seated (Max) below 0.689 17.50mm.Set URdc to 35V as the rated voltage (DC).It is recommended that the operating temperature be kept at -55°C~125°C to achieve high efficiency.
MAL214660331E3 Features
the ripple current is 715mA @ 100Hz.
an operating temperature of -55°C~125°C