UUX1A331MNL6GS
UUX1A331MNL6GS
UUX1A331MNL6GS
Nichicon
SOT-23
UUX1A331MNL6GS Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Terminal Shape FLAT
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Surface Mount Land Size 0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
Operating Temperature-55°C~105°C
PackagingTape & Reel (TR)
Published 2015
Series UUX
Size / Dimension 0.315Dia 8.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e6
Feature General Purpose
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination SMD/SMT
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Tin/Bismuth (Sn/Bi)
Applications General Purpose
HTS Code8532.22.00
Capacitance 330μF
Voltage - Rated DC 10V
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Size Code 3333
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 99μA
Ripple Current296mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Tan Delta 0.19
Ripple Current @ Low Frequency 296mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 384.8mA @ 10kHz
Diameter 8mm
Height 10mm
Height Seated (Max) 0.413 10.50mm
Length 8.9mm
Width 8.3mm
Radiation HardeningNo
QuantityUnit PriceExt. Price
UUX1A331MNL6GS Product Details
UUX1A331MNL6GS Overview
Ripple current at full charge is 384.8mA @ 10kHz.The ripple current is 296mA @ 120Hz at the lowest charge.Keep your seated height below 0.413 10.50mm.The capacitor operates from 10V DC voltage.For high efficiency, the operating temperature should be -55°C~105°C.
UUX1A331MNL6GS Features
the ripple current is 384.8mA @ 10kHz.
the ripple current is 296mA @ 120Hz.
voltage - Rated DC of 10V
an operating temperature of -55°C~105°C