B41456B8100M003
B41456B8100M003
B41456B8100M003
TDK Electronics Inc.
Cap Aluminum Lytic 0.1F 63V 20% (76.9 X 143.2mm) Screw Terminal 0.003 Ohm 25000mA 12000h 85C
SOT-23
B41456B8100M003 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 18 Weeks
Lifecycle Status PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingBulk
Series B41456
Size / Dimension 3.028Dia 76.90mm
Tolerance ±20%
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Termination Screw
Max Operating Temperature85°C
Min Operating Temperature -40°C
Applications General Purpose
Voltage - Rated 63V
Capacitance 100000μF
Voltage - Rated DC 63V
Lead Pitch 31.7mm
ESR (Equivalent Series Resistance) 4mOhm @ 100Hz
Lead Spacing1.248 31.70mm
Lifetime @ Temp 12000 Hrs @ 85°C
Ripple Current57A
Test Frequency100Hz
Polarization Polar
Life (Hours) 12000 hours
Impedance6mOhms
Ripple Current @ Low Frequency 25A @ 100Hz
Diameter 76.9mm
Height Seated (Max) 5.677 144.20mm
Length 143.2mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:122 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About B41456B8100M003
The B41456B8100M003 from TDK Electronics Inc. is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features Cap Aluminum Lytic 0.1F 63V 20% (76.9 X 143.2mm) Screw Terminal 0.003 Ohm 25000mA 12000h 85C.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C