UVK0J472MHD1TO
UVK0J472MHD1TO
UVK0J472MHD1TO
Nichicon
UVK 4700μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 1.55A 0.492Dia 12.50mm -40°C~85°C Polar 5.0038mm Radial, Can
SOT-23
UVK0J472MHD1TO Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Dielectric MaterialALUMINUM
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingCut Tape (CT)
Published 2015
Series UVK
Size / Dimension 0.492Dia 12.50mm
Tolerance ±20%
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Applications General Purpose
Voltage - Rated 6.3V
HTS Code8532.22.00
Capacitance 4700μF
Terminal Pitch5mm
Lead Pitch 5.0038mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.197 5.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 6.3V
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current1.55A
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 1.55A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.7825A @ 10kHz
Diameter 12.5mm
Height Seated (Max) 0.866 22.00mm
Length 20mm
QuantityUnit PriceExt. Price
UVK0J472MHD1TO Product Details
UVK0J472MHD1TO Overview
As far as the ripple current is concerned, it is 1.7825A @ 10kHz at full charge.In the lowest charge, the ripple current is 1.55A @ 120Hz.Keeping the maximum height of the seated person (Max) below 0.866 22.00mm is recommended.Set the rated (DC) voltage of the device (URdc) to 6.3V.The operating temperature should be maintained at -40°C~85°C for high efficiency.
UVK0J472MHD1TO Features
the ripple current is 1.7825A @ 10kHz.
the ripple current is 1.55A @ 120Hz.
an operating temperature of -40°C~85°C