UWG0J680MCL1GB
UWG0J680MCL1GB
UWG0J680MCL1GB
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD 6.3volts 68uF 105c 6.3X5.4
SOT-23
UWG0J680MCL1GB Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Surface Mount Land Size 0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
Operating Temperature-55°C~105°C
PackagingTape & Reel (TR)
Published 2015
Series UWG
Size / Dimension 0.248Dia 6.30mm
Tolerance ±20%
Feature General Purpose
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Termination SMD/SMT
Max Operating Temperature105°C
Min Operating Temperature 1000°C
Applications General Purpose
Voltage - Rated 6.3V
Capacitance 68μF
Voltage - Rated DC 6.3V
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 4.284μA
Ripple Current140mA
Life (Hours) 1000 hours
Impedance1Ohms
Ripple Current @ Low Frequency 70mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 140mA @ 100kHz
Dissipation Factor0.26 %
Height 5.4mm
Height Seated (Max) 0.213 5.40mm
Length 5.4mm
QuantityUnit PriceExt. Price
About UWG0J680MCL1GB
The UWG0J680MCL1GB from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD 6.3volts 68uF 105c 6.3X5.4.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C