CGS303U030V4C
CGS303U030V4C
CGS303U030V4C
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
SOT-23
CGS303U030V4C Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 16 Weeks
Mount Chassis Mount, Clamp
Terminal Shape BINDING POST
Number of Pins 2
Dielectric MaterialAluminium
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingBulk
Published 2012
Series CGS
Size / Dimension 2.000Dia 50.80mm
Tolerance -10% +75%
Feature General Purpose
Applications General Purpose
Capacitance 30000μF
Voltage - Rated DC 30V
Lead Pitch 22mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ESR (Equivalent Series Resistance) 19mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 6mA
Ripple Current10A
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 10A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 13A @ 10kHz
Diameter 50.8mm
Height 105mm
Height Seated (Max) 4.125 104.78mm
REACH SVHC No SVHC
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:193 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
CGS303U030V4C Product Details
CGS303U030V4C Overview
During full charge, the ripple current is 13A @ 10kHz.A full performance of 19mOhm @ 120Hz requires the ESR (Equivalent Series Resistance).In the lowest charge, the ripple current is 10A @ 120Hz.Sitting height should not exceed 4.125 104.78mm (Max).Voltage - Rated DC - is 30V.When operating at -40°C~85°C, high efficiency can be achieved.
CGS303U030V4C Features
the ripple current is 13A @ 10kHz.
the ripple current is 10A @ 120Hz.
voltage - Rated DC of 30V
an operating temperature of -40°C~85°C