UCD1C471MNL1GS
UCD1C471MNL1GS
UCD1C471MNL1GS
Nichicon
UCD 470μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 600mA 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar 3.1mm Radial, Can - SMD
SOT-23
UCD1C471MNL1GS Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Terminal Shape FLAT
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Weight 799.995193mg
Surface Mount Land Size 0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
Operating Temperature-55°C~105°C
PackagingTape & Reel (TR)
Series UCD
Published 2009
Size / Dimension 0.315Dia 8.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e6
Feature General Purpose
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination SMD/SMT
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Tin/Bismuth (Sn/Bi)
Applications Automotive
HTS Code8532.22.00
Capacitance 470μF
Voltage - Rated DC 16V
Lead Pitch 3.1mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Size Code 3333
Voltage 16V
Lifetime @ Temp 5000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 3μA
Ripple Current600mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Impedance160mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 300mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 600mA @ 100kHz
Dissipation Factor0.16 %
Diameter 8mm
Height 10mm
Height Seated (Max) 0.413 10.50mm
Length 8.9mm
Width 8.3mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
Ratings AEC-Q200
In-Stock:10674 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
UCD1C471MNL1GS Product Details
UCD1C471MNL1GS Overview
As far as the ripple current is concerned, it is 600mA @ 100kHz at full charge.As far as the ripple current is concerned, it is 300mA @ 120Hz at the lowest charge.The height seated (Max) should be kept below 0.413 10.50mm.It operates from a 0.16 % dissipation factor.This capacitor operates from a voltage - Rated DC of 16V.The operating temperature should be maintained at -55°C~105°C for high efficiency.
UCD1C471MNL1GS Features
the ripple current is 600mA @ 100kHz.
the ripple current is 300mA @ 120Hz.
a dissipation factor of 0.16 %
voltage - Rated DC of 16V
an operating temperature of -55°C~105°C