LGY1H103MELC40
LGY1H103MELC40
LGY1H103MELC40
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 50volts 10000uF 105c 35x40x10L/S
SOT-23
LGY1H103MELC40 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingBulk
Published 2009
Series LGY
Size / Dimension 1.378Dia 35.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Feature General Purpose
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Snap in
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
Voltage - Rated 50V
HTS Code8532.22.00
Capacitance 10000μF
Lead Pitch 10mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.394 10.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 50V
Lifetime @ Temp 5000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 2.12mA
Ripple Current3.1A
Polarization Polar
Life (Hours) 5000 hours
Tan Delta 0.3
Ripple Current @ Low Frequency 3.1A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.565A @ 50kHz
Diameter 35mm
Height 40mm
Height Seated (Max) 1.654 42.00mm
Radiation HardeningNo
QuantityUnit PriceExt. Price
About LGY1H103MELC40
The LGY1H103MELC40 from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 50volts 10000uF 105c 35x40x10L/S.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C