MC12FA201F-TF
MC12FA201F-TF
MC12FA201F-TF
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
SOT-23
MC12FA201F-TF Datasheet PDF
TypeParameter
Mount Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Dielectric MaterialMica
Weight 15.989131mg
Operating Temperature-55°C~125°C
PackagingTape & Reel (TR)
Published 2013
Series MC
Size / Dimension 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Tolerance ±1%
JESD-609 Code e3
Feature RF, High Q, Low Loss
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination SMD/SMT
ECCN Code EAR99
Temperature Coefficient25 ppm/°C
Terminal Finish Tin (Sn)
HTS Code8532.29.00.20
Capacitance 200pF
Voltage - Rated DC 100V
Packing Method TR
Reach Compliance Code unknown
Case Code (Metric) 3225
Case Code (Imperial) 1210
Multilayer Yes
Dissipation Factor0.1 %
Height 2mm
Height Seated (Max) 0.079 2.00mm
Width 2.5mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:3908 items
MC12FA201F-TF Product Details
MC12FA201F-TF Overview
A 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm dimension and a size/dimension of 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm ensure reliability.This device requires a voltage of - Rated DC of 100V in order to be fully functional.Temperature coefficients 25 ppm/°C are set with the part.Devices should always be kept at -55°C~125°C when operating.
MC12FA201F-TF Features
its size/dimension is 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
the voltage - Rated DC of 100V
a 25 ppm/°C temperature coefficient
MC12FA201F-TF Applications
  • Lasers
  • RF Instruments
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • Mobile Radio
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ