MC12FA301F-TF
MC12FA301F-TF
MC12FA301F-TF
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
SOT-23
MC12FA301F-TF Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 12 Weeks
Mount Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Number of Pins 1210
Dielectric MaterialMica
Weight 15.989131mg
Operating Temperature-55°C~125°C
PackagingTape & Reel (TR)
Published 2012
Series MC
Size / Dimension 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Tolerance ±1%
Feature RF, High Q, Low Loss
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Termination SMD/SMT
Temperature Coefficient25 ppm/°C
Max Operating Temperature125°C
Min Operating Temperature -55°C
Voltage - Rated 100V
Capacitance 300pF
Voltage - Rated DC 100V
Case Code (Metric) 3225
Case Code (Imperial) 1210
Dissipation Factor0.1 %
Height 2mm
Height Seated (Max) 0.079 2.00mm
Length 3.2004mm
Width 2.5mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:2533 items
MC12FA301F-TF Product Details
MC12FA301F-TF Overview
This device's size and dimension are 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm to ensure a high level of reliability.To properly function, the voltage - Rated DC of 100V must be provided.Reliability is achieved by setting the maximum operating temperature to 125°C.With the part, temperature coefficients of 25 ppm/°C are pre-set.100V is the voltage rating of this electronic part.Devices should always be kept at -55°C~125°C when operating.
MC12FA301F-TF Features
its size/dimension is 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
the voltage - Rated DC of 100V
a 25 ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 100V
MC12FA301F-TF Applications
  • Plasma generators
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ