SLPX153M025C7P3
SLPX153M025C7P3
SLPX153M025C7P3
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
CAP ALUM 15000UF 20% 25V SNAP
SOT-23
SLPX153M025C7P3 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 24 Weeks
Mount PCB, Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Number of Pins 2
Dielectric MaterialAluminium
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingBulk
Published 2008
Series SLPX
Size / Dimension 0.984Dia 25.00mm
Tolerance ±20%
Applications General Purpose
Capacitance 15000μF
Voltage - Rated DC 25V
Terminal Pitch10mm
Lead Pitch 10.0076mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Length 6.3mm
ESR (Equivalent Series Resistance) 40mOhm @ 120Hz
Lead Spacing0.394 10.00mm
Lead Diameter 1.5 mm
Voltage 25V
Lifetime @ Temp 3000 Hrs @ 85°C
Ripple Current4.1A
Test Frequency120Hz
Polarization Polar
Life (Hours) 3000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 4.1A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 5.13A @ 20kHz
Diameter 25mm
Height 40mm
Height Seated (Max) 1.575 40.00mm
QuantityUnit PriceExt. Price
About SLPX153M025C7P3
The SLPX153M025C7P3 from Cornell Dubilier Electronics (CDE) is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 15000UF 20% 25V SNAP.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C